Můj příběh

Kvalifikace

Krušné začátky

Sama jsem vyrůstala v konfliktním prostředí. Rodiče se často hádali. Často jsem se před jejich hádkami schovávala a bála jsem se, co se bude dít. V období dospívání jsem se rozhodla, že až budu větší, budu pomáhat druhým, aby nemuseli prožívat to, co jsem tehdy prožívala sama. Rozhodla jsem se dostat na psychologii, od které mě všichni v té době zrazovali - že nemám šanci se na tak poptávaný obor dostat, že se tím nikdy neuživím. Rok jsem se systematicky připravovala na přijímací zkoušky - a dostala jsem se tam napoprvé.

Otvírám se světu

Škola mě moc bavila, potkala jsem konečně podobně smýšlející spolužáky. Zapojovala jsem se do dobrovolnických projektů, přihlásila jsem se jako tehdy nejmladší účastnice do psychoterapeutického výcviku a učila se a zároveň pracovala na svém rozvoji. Sama jsem absolvovala více než 100 hodin individuální psychoterapie. Zároveň jsem se na škole poprvé setkala s relaxačními technikami a imaginacemi a tato oblast mě velmi zaujala. Ještě jako studentka jsem pod supervizí rok vedla Relaxace pro studenty a veřejnost, kde jsem získávala další zkušenosti. A zároveň jsem sama začala cvičit jógu. Celkově jsem v této době očekávala, že se na škole a na výcviku naučím ty nejlepší způsoby, jak pracovat s myslí a emocemi a jak směřovat ke zdraví.

Konfrontace s realitou

Po škole jsem nastoupila do své vysněné práce jako psycholožka na základní škole, do povolání, které jsem si tak vysnila. Mohla jsem pomáhat dětem, dospívajícím i dospělým, aby jim bylo lépe, strávila jsem zde celkem pět let. Zde však nastal tvrdý náraz s realitou - naučené postupy nefungovaly nebo jen částečně v určitých situacích. Problémy byly často komplexnější a hlubší. To mě dovedlo k dalšímu vzdělávání. Začala jsem hledat další možné způsoby práce s psychikou i celkovým zdravím. Přihlásila jsem se na navazující doktorské studium psychologie (na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity), ve kterém jsem se zaměřila na směr integrace v psychoterapii, který se zabývá kombinací poznatků z různých psychoterapeutických přístupů. Zároveň jsem zde dostala možnost lektorovat několik předmětů včetně Řešení konfliktů, který stále, a s radostí, vyučuji s mojí kolegyní Zuzkou Sýkorovou již osmým rokem. Souběžně jsem se také více zajímala o další alternativní přístupy vedoucí ke zdraví a vitalitě. Tato cesta mě dovedla ke studiu Tradiční čínské medicíny (TČM), která nahlíží na obtíže velmi komplexně a propojuje tělo i mysl.

Zlomový bod

V roce 2015 jsem se s kolegyní z Tradiční čínské medicíny zúčastnila víkendového semináře tělesného a energetického cvičení čchi-kung, který vnímám jako přelomový. Poznala jsem zde úžasného člověka - Evu Osvaldovou, která se věnuje své soukromé praxi v oblasti alternativní léčby. Tehdy mi to přišlo jako zázrak, protože Eva vybudovala to, co jsem si i já sama přála jednou vybudovat. Eva se mnou sdílela svou vizi a NABÍDLA mi spolu lektorovat Školu zdraví a vnitřní stability, kde se mohu věnovat tématům, která jsou mi blízká - zvládání stresu, relaxacím a meditacím, řešení konfliktů a efektivní komunikaci.

Nová výzva: mateřství

V roce 2015 jsem se vdala za svého milovaného muže a v roce 2016 se nám narodila naše první holčička. Na její narození jsem se připravovala metodou hypnoporodu, což je způsob přípravy na porod, který využívá řízených relaxací a meditací pro posílení klidného těhotenství a hladkého porodu. Dcerku jsem nakonec porodila přirozeně, bez léků, NAVZDORY lékařům, přirozený porod jsem si musela VYBOJOVAT přímo na porodním sále, v brněnské porodnici jsem podepsala revers a odjeli jsme rodit do porodnice ve Vyškově. Moje holčička se narodila zcela v pořádku a po dvou hodinách od porodu jsme odjeli domů. Věřím, že jsem tuto sílu v sobě našla právě díky předchozím relaxacím, meditacím a afirmacím přirozeného porodu. Po jejím narození jsem se relaxacím a meditacím nemohla samozřejmě věnovat tak, jako předtím. V této době jsem pro sebe objevila Rychlé meditace od Erica Harrisona. Objevila jsem úplně nový pohled na meditace a mohla jsem tak meditovat i v krátkých volných chvílích. Po půl roce jsem znovu otěhotněla a zároveň v této době zemřel manželovi táta. Bylo to pro nás všechny velmi náročné období. Krátké a rychlé meditace a vnitřní naladění na moji druhou holčičku mi opět pomohly. Moje druhá holčička se narodila přirozeným porodem do porodního bazénku. Minutové meditace praktikuju dále, když se chci uklidnit, nabrat novou sílu, jsem unavená nebo řeším konflikty s dětmi. Přináší mi více radosti a životní energie.

Přínos druhým - znovu na cestě

Chci přinášet tuto báječnou metodu minutových meditací i Vám. A nejen ji, ale také motivaci a odhodlání k vnitřní změně, eliminaci stresu, odstranění bloků a posílení harmonických vztahů v životě, abyste se posunuli na svojí cestě ke vnitřní spokojenosti a pohodě a obnovili svoji energii.

Jsem na této cestě s vámi.

Vaše Monika

PS: Aktuální tipy můžete sledovat na fb stránce Monika Skutková - psychoterapie, poradenství, semináře.