Budu šťastná, až...

30.06.2019

Dříve jsem si říkala, až dokončím tamto, stane se tohle, budu šťastná a spokojená. Až se dostanu na psychologii, vycestuju do zahraničí, budu žít u pláže, budu mít svou první psychologickou práci, budu mít děti, budu šťastná a spokojená. Jenže ouvej, takhle to nefunguje. Chcete vědět proč?

Všemi těmito etapami jsem si prošla. Vystudovala jsem svůj vysněný obor psychologii na filozofické fakultě, žila jsem tři měsíce v Anglii - hodinu cesty od Londýna, který jsem tehdy chtěla velmi navštívit, bydlela jsem pět měsíců na Kypru přímo u nádherných pláží, po škole získala místo jako psycholožka na základní škole a nakonec i založila rodinu.

Ano. Každá z těchto etap mi do života přinesla něco zajímavého, nového i vzrušujícího. Radost z dosažení cíle, nové přátele, nové obzory, nové zážitky i zkušenosti, milovanou rodinu. A také nové starosti i výzvy. Jsem sama sobě VELMI vděčná za to, že jsem každou touto cestou šla. Ale SAMA O SOBĚ žádná z těchto cest nevedla k přetrvávajícímu pocitu spokojenosti, klidu a štěstí. Co jsem si díky tomu uvědomila?

Spokojenost neleží ve vnějších událostech nebo dosažení cílů. Spokojenost se nachází v přítomnosti.

"Spokojenost se nachází v přítomnosti."

Pokud si užívám drobné radosti každého dne, pokud zůstávám v mysli u toho, co právě dělám, pokud dokážu vnímat a prožít daný okamžik, zažívám pocity klidu a pohody. Neznamená to, že bych se nesnažila usilovat o cíle v budoucnosti, ale snažím se užívat CESTU k nim.

A jak to máte vy? Kdy zažíváte radost, klid a pohodu? Napište mi do komentářů nebo zprávy.

Pokud se vám článek líbil, sledujte moji fb skupinu "Psychoterapie, poradenství, semináře", kde najdete další zajímavé tipy k vnitřní spokojenosti a vyrovnanosti.